Стрітення Господнє.

15 лютого православні відзначають Стрітення Господа Нашого Іісуса Христа.Відзначають його в пам’ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму маленького Іісуса Христа на 40-й день після його народження (згідно з Законом Божим, з часу визволення євреїв із єгипетського полону, кожне перше немовля чоловічої статі належало Богові, і його треба було приносити до храму на 40-й день після народження).

Коли Діва Марія разом з Йосифом принесла Іісуса до храму, їх зустрів там  старець Симеон, який чекав зустрічі з Господом вже багато років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був праведником, адже він не повірив у можливість народження Спасителя від Діви. І тоді Дух Святий напророчив йому, що він зможе вмерти лише тоді, як побачить народження Месії Господа. Те й здійснилося – праведний Симеон міг одержати тепер вічний спокій.

Звершивши все згідно з законом Господнім, Діва Марія і Йосиф повернулися до Віфлеєму.

Стрітення відзначають на 40-й день після дня народження Іісуса Христа. Урочисто відзначати його почали з кінця V століття. Празник Стрітення засновується на події з життя нашого Спасителя, яку записав святий євангелист Лука (2, 22-40). Закон Мойсея приписував, щоб кожна жінка після народження дитини 40 днів не сміла входити до храму, бо в той час вона вважалася нечистою. Ці 40 днів називалися днями очищення. Після закінчення цих днів мати новонародженої дитини приходила до храму і приносила жертву очищення. Багатша жінка жертвувала однолітнє ягня на всепалення та молодого голуба або горлицю, а вбога повинна була принести пару голубів або пару горлиць. Пречиста Діва Марія, як Божа Мати, не була зобов’язана до обряду очищення, бо освятилася Христовим Рождеством, як каже кондак празника: «Утробу Дівичу освятив Ти рождеством Твоїм». Та все-таки вона в покорі виконує припис закону і приносить у жертву дві горлиці.

Прот. А. Ткачук.