Свято Преображення Господнього.

Преображення Господнє — описане в Євангелії таємниче преображення, явлення Божественної величі й слави Христа на горі Фавор. Також християнське свято Преображення в українській народній традиції називається Яблучний Спас або Другий Спас, що відзначається на спомин про фаворську подію у житті Іісуса Христа. Православної церквою святкується 19 серпня (6 серпня за старим стилем).

До особливостей свята Преображення Господня належить те, що цього дня, після святкового богослужіння, здійснюється освячення плодів.

Звичай освячувати плоди — давній. Підставою для встановлення звичаю освячувати плоди саме 19 серпня було те, що на сході (зокрема, в Греції) до цього часу достигають плоди, найважливіші з яких, — колосся й виноград — приносяться в храм для благословення і на знак подяки Богові за отримання цих плодів для прожитку людини, а також завдяки прямому їх стосунку до таїнства Євхаристії, про що мовиться і в самій молитві, яка читається над «гроздієм».

У тих місцях, де виноград не росте або не визріває до цього часу, в свято Преображення Господня освячуються яблука. При цьому яблука, ніби замінюючи собою виноград, освячуються іншою молитвою — «На освячення початку плодів».

У давнину в день Преображення Господнього існував звичай наділяти плодами бідних та вбогих; звичаю цього дотримувалися так суворо, що коли дізнавалися про когось, хто не зробив цього доброго діла, таку людину вважали невартою уваги і припиняли з нею спілкуватися. Звичай наділяти бідних плодами садів та городів був колись мірою християнської моралі.

Прот. А. Ткачук. фото Т. Дацюк. 2014р.